Labai skubėjau šį receptą parašyt, kad spėtumete pasidaryti Kalėdoms 🙂
Jaučiat artėjančias Šv. Kalėdas? Aišku, kaip nejausi, kai visur aplinkui viskas papuošta, parduotuvių lentynos nukrautos šokoladiniais Kalėdų Seniais (kuriuos neišpirktus pavasarį išlydo ir padaro šokoladinius kiaušinius 🙂 ), plastmasiniais žaisliukais ant eglutės, prekybos centruose skamba kalėdiniai Džingl Belsai, o žmonės kaip patrakę ieško dovanų. Žinoma, dabar, nenusižengęs savo rašytojo instinktui ir geriausių istorijų rašymo manieroms, turėčiau pulti rašyti apie tai, kokios Kalėdos būdavo mano vaikystėje, be plastmasių ir netikrų mandarinų, o su stikliniais žaisliukais eglei puošti, mandarinais su lipduku, su Seniu Šalčiu ir Snieguole.
Darydamas šį patiekalą kaip tik ir galvojau apie vaikystę, o tiksliau apie tai ką valgydavome, per Kalėdas. Galvojau, krapščiau savo minčių apdulkėjusias lentynas, bet aišku apie maistą nieko neprisiminiau (aišku, vaikui gi neįdomu ką reiks valgyt). Užtat prisiminiau kaip laukdavau Senio Šalčio, kokias dovanas gaudavau, kaip supratau, kad Senis Šaltis rašo mamos raštu. Atsiminiau net tą nusivylimo jausmą, kai tėvai pakvietė grįžti namo iš lauko, o grįžus pasakė, kad prasilenkiau su Seniu.. Kiek ilgai vaikščiojau koridoriais ir laiptinėm, nes galvojau, kad atseksiu pagal pėdsakus. Buvo gera. Ir ne dėl to, kad mandarinai buvo tikri ar žaisliukai buvo stikliniai, ne dėl to, kad parduotuvėse neskambėjo Going Home for Christmas ar kad parduotuvėse buvo tuščia, bet dėl to, kad buvau laimingas vaikas 🙂
Beje, šio patiekalo mano vaikystėj nieks nebūtų daręs, nes apelsinus reikia valgyt, o vyną gerti, o ne marinatui naudoti 🙂 O aš šį patiekalą dariau, kad jis tiktų prie Kalėdinio Švyturio Adler Bock alaus. Jei kas nežino, tai toks alus, kurį aludariai verda Kalėdoms (ne tik Švyturys, bet Lietuvoje – tik jie). Prie tokio alaus tinka imbieriniai sausainiai, Kalėdinis kalakutas su obuoliais arba va šitas receptas, kuriame mėsa marinuota meduje ir apelsinų sultyse, pagardinta obuolių ir spanguolių padažu su pipirais. Vienu žodžiu galutinis skonis neturi būti nė per daug saldus, ne rūgštus, su trupučiu Kalėdinio kartumo 🙂
Receptas
Mėsa:
- Kiaulienos sprandinė arba kumpis (aš naudojau 1,5kg sprandinės gabalą).
Marinatui:
- 2 nedidelių apelsinų sultys;
- Tų pačių apelsinų žievelė;
- 5 v.š. medaus,
- 200 ml raudonojo saldaus vyno;
- 2 cinamono lazdelės;
- 2 v.š. nesmulkintų pipirų;
- 1 v.š. gvazdikėlių;
- 2 a.š. druskos;
- Nedidelė saujelė lauro lapų;
- 1 česnako galva.
Padažui:
- 3 obuoliai;
- Stiklinė šviežių arba šaldytų spanguolių;
- 3 v.š. stambiai grūstų pipirų;
- Žiupsnio druskos;
- Stiklinės rudojo cukraus;
- Stiklinės vandens
- 2 a.š. smulkaus cinamono.
Patiekalas kaip tik Kalėdoms. Kol vieni puošia eglę, kiti gali užsiiminėti kulinarijom 🙂 Pirmiausia nuplaunam mėsą, nusausinam. Gvazdikėlius galima susmaigstyti į mėsą, arba sugrūsti su likusiais prieskoniais.
Į dubenį, kuriame marinuosime mėsą pilame apelsinų sultis, vyną, medų, sudedame apelsinų žievelę, susmulkintą česnaką, lauro lapus, grūstuvėje sugrūstus pipirus, cinamono lazdeles. Viską išmaišom ir dedame į dubenį mėsą. Mėsą laikykit šaldytuve bent parą, karts nuo karto apversdami mėsą.
Kepimas. Įkaitinkite orkaitę iki 160C laipsnių. Mėsą dėkite ant skardos, aptepkite marinatu. Kepkite 160C apie 20 minučių, po to sumažinkite kaitrą iki 130C laipsnių ir kepkite dar apie 2 valandas, tol, kol temperatūra mėsos viduryje bus apie 75–78C laipsnius.
Padažas-uogienė. Kol keps mėsa pasidarykite padažą. Jį galite naudoti ir prie kitų mėsiškų patiekalų, net galite užsišaldyti ir naudoti bent pusę metų. Nuskuskit obuolius, supjaustykite ir sudėkite į nedidelį puodą.
Ten pat sudėkite visus likusius ingredientus ir ant nedidelės ugnies troškinkit apie pusę valandos. Jei reikia įdėkite dar pipirų.
Mėsą valgykite su bulvėm, uogiene ir būtinai pamėginkite užgerti Kalėdiniu Adler Bock alum 🙂
Skanaus.
Parašykite komentarą