70 — tasis įrašas bloge 🙂
Turbūt jau daugelis jūsų pasiilgot rimtų mėsiškų receptų. Vat kaip tik tokį vieną ir turiu. Dar daugiau, su konkurse pageidauta kiaulienos išpjova. Išpjova yra mėgstama, nes ji yra liesa, minkšta — aristokratiška mėsa. Bet, įprastai gaminama, beveik visada ji bus sausesnė negu sprandinė arba kumpis. Šiandien papasakosiu, kaip padaryti, kad kiaulienos išpjova būtų dar skanesnė ir sultingesnė.
Sausą mėsą — kiaulienos išpjovą, paukštieną prieš kepimą galima mirkyti sūrime (nežinau, kaip tinkamai lietuviškai pavadinti šį procesą, gal jūs žinote? Tai nėra marinavimas, nors panašu, bet tai nėra ir sūdymas, nors irgi panašu 🙂 ). Taigi procesas labai paprastas. Šaltame prieskoniuotame vandenyje mėsa laikoma nuo 30 min iki ~12 valandų. Priklausomai nuo mėsos dydžio, t.y. jei tai būtų vištos krūtinėlė užtektų pamirkyti ~30 min, jei išpjova — ~2 valandas, o jei turėtumėte 5 kg kalakutą, tai reiktų mirkyti per naktį. Žinoma mirkymo laikas priklauso ir nuo sūrimo (mirkalo) sūrumo. Ankščiau mano parašyti laikai galioja tokiais atvejais, kai į litrą vandens dedame 2 valgomuosius šaukštus druskos. Jei neturite laiko, ir norite mirkymo laiką sumažinti pusiau, tai reikia ruošti sūresnį sūrimą, dedant į vieną litrą vandens ~4–5 šaukštus druskos. Be druskos aš dar dedu cukraus (1 v.š. vienam litrui), traiškytas česnako skilteles, pipirų, lauro lapų, kitokių džiovintų žolelių — kas kam patinka. Po mirkymo mėsą reikia ištraukti iš vandens ir gerai nusausinti arba įdėti į šaldytuvą, kur pati nudžius. Vaizdžiau visą proceso eigą ir receptą rasite žemiau 🙂
- viena kiaulienos išpjova;
- 1 svogūnas;
- 300 ml grietinėlės;
- 200 ml balto sauso vyno;
- 3 v.š. garstyčių grūdelių;
Mirkymui- 2 litrai vandens (priklausys nuo indo, kuriame mėsa turi būti pilnai apsempta);
- 4 v.š. druskos;
- 2 v.š. rudojo cukraus;
- 4 česnako skiltys.
Kaip ir visada, pradedame nuo mėsos paruošimo.
Nuo išpjovos nupjauname visas plėvės ir sausgysles (sausgyslė, tai toks kietas daiktas, kuri jungia raumenis, yra labai kieta ir tvirta). Paruošus mėsą ruošiame sūrimą. Imam indą, kuriame laikysime mėsą, dedame mėsą ir pamatuojame, kiek dar vandens tilps, kad inde mėsa būtų apsemta (t.y. nepamirškite, kad mėsa irgi turi savo tūrį ir jei turite trijų litrų indą, įdėjus mėsą, ten betilps mažiau vandens, pvz. 2 litrai). Kadangi mano indas yra trijų litrų, įdėjus mėsą, vandens pripyliau ~2 litrus, pagal šį kiekį ir dėsime druską bei cukrų. Tada, kokiame litre karšto (nes šaltame druską neištirps) vandens reikės ištirpinti druską ir cukrų. Tirpalą kažkiek atvėsiname ir papildome šaltu vandeniu (svarbu, kad sūrimas/tirpalas nebūtų šiltas, jis turi būti šaltas).
Dedame mėsą, uždarome indą ir įdedam į šaldytuvą. Paliekam porai valandų (būtina laikyti šaldytuve).
Po dviejų valandų mėsą išimame, nusausiname popierine servetėle ir dar galime palaikyti šaldytuve neuždengtą, kad gerai nudžiūtų. Pastebėkite, kad mėsos gabalas, bus padidėjęs 🙂O nusausinti reikia dėlto, kad kepant mėsa apskrustų. Kadangi išpjova ilga, pjaunu ją pusiau, kad tilptų į keptuvę. Gerai įkaitinam keptuvę ir pakepame mėsos gabalus iš visų pusių kol gražiai apskrus.
Apkeptą mėsą dedame į skardą, įpilame 100 ml vyno ir dedame į iki 180 laipsnių įkaitintą orkaitę.
Kepame ~30–45 minutes (viskas priklauso nuo mėsos dydžio) arba iki kol temperatūra mėsos vidury nesieks 70 laipsnių. Baigiant kepti mėsai ruošiame padažą. Toje pačioje keptuvėje, kur kepė mėsa, pakepame supjaustytą svogūną.
Sudedame garstyčių grūdelius, supilam likusį vyną. Kaitiname ant vidutinės ugnies, kol bveik visas vynas išgaruos. Supilame grietinėlę. Kaitinam ant silpnos ugnies, kol padažas pradeda tirštėti. Įdedame druskos ir pipirų. Iškeptą mėsą nepamirštame palaikyti ~10 min — pailsinam. Valgome su bulvėm arba bulvių koše.
Parašykite komentarą