IKI akcija tęsias ir jie vis dar dovanoja man šviežios žuvies (tikrai šviežios 🙂 ). Šią savaitę — jūrų liežuvis, plekšninė žuvis, niekada nematyta, neskanauta ir net negirdėta. Bet geriausia tai, kad šią savaitę žuvies davė normaliai taip, daugiau nei 1 kilogramą — 4 žuvis. Beje, praėjusią savaitę gautą skumbrę jau senai suvalgėm, tik dar nespėjau papasakoti jums ką ir kaip dariau, bet tikrai parašysiu.
Taigi, žuvis egzotinė, nematyta, neragauta, galima įsivaizduoti, kad lietuviška plekšnė, bet kad ir plekšnės kitokios negu vytinta nesu valgęs 🙂 O jūs esat ragavę vytintos žuvies? Jei ne būtinai paragaukit, ypač menkės arba plekšnės. Menkė sausesnė, plekšnė, nors ir vytinta, riebi. Esu girdėjęs istoriją, kaip lietuviai nuvežė vytintos žuvies draugams švedams, tai šie nesupratę lietuvių žuvį tiesiog išmetė, nes nesuprato, kaip žuvį valgomą galima išlaikyti ją sudžiovinus 🙂 Grįžtam prie jūros liežuvio 🙂 Kadangi jokių receptų nežinau, tai pamaniau, kad pirmą vistiek reikia išdaryti žuvį, o ką su ja darysiu sugalvosiu vėliau. Bet vos tik pamačiau, kas per mėsa, iškart sumasčiau ką darysiu 🙂 bet apie tai kitą kartą, o šį kartą papasakosiu kaip išdaryti žuvį, t.y. plekšninę žuvį, nors principas visur tas pats 🙂
Beje, kaip paaiškėjo išdarius žuvis, jūrų liežuvis labai tinkamas žuvies sriubai ar sultiniui, nes lieka tvirtas švarus stuburas, kurį net gaila mesti lauk 🙂
Pirmiausia reikia pasirūpinti lentele ir peiliu. Idealiausiai tinka išpjaustymo peilis (fillet knife) — plonas, lankstus. Jei tokio neturit, tiks bet koks tiesus, aštrus peilis. Žuvį nuplauname, balta puse į apačią pasidedam ant lentelės. Žiaunos jau turėtų būti išimtos, taigi beliks nupjauti galvą. Galvą nupjaunam per tą patį žiaunų pjūvį. Virtuvinėmis žirklėmis arba peiliu nupjauname/nukerpame visus šoninius pelekus (Tai nebūtina, bet bus lengviau). Pastebėsite išilgai žuvį einančią neryškią liniją — tai bus stuburo vieta. Imam peilį ir galu pjauname nuo uodegos iki galvos per liniją.
Peilis atsiremia į stuburą, todėl kiaurai žuvies neperpjausite. Tada viena ranka prilaikome vieną žuvies pusę ir peiliu, laikydami jį įstrižai po truputį atskiriame mėsą nuo kaulų.
Atliekame tarsi grandymo nuo kaulų judesius. Atskyrę pirmą ketvirtį imamės priešingo. Viską atliekame taip pat. Tada apverčiame žuvį ant kitos pusės ir vėl viską pakartojame — pjauname per stuburą, nuimam vieną filė, po to kitą. Baigę skrosti vieną žuvį turite gauti keturias filė, ir vieną žuvies skeletą, kuris kaip jau sakiau, ypatingai tinka sultiniui ar sriubai.
Tada imam kiekvieną filė ir peiliu, pakreiptu ~45 laipsniais, pjaudami link odos atskiriame odą ir mėsą.
Matot kaip paprasta 🙂
Mėsa labai vykusi — laukite tęsinio 🙂
Parašykite komentarą