Užtruksite ~1 valandą.
Gal truputį keista, kad klaipėdiečio bloge dar nebuvo recepto su žuvimi 🙂 Nors gal ir nekeista, nes Vilniuje nusipirkti šviežios žuvies beveik neįmanoma. Gal jūs žinote vietelių? 🙂
Mano žuvies paieškos irgi buvo įdomios. Apsilankiau trijose didžiausiuose Vilniaus prekybos centruose ir tik trečiajam gavau geros žuvies. Iš pradžių buvau IKI, atrodo žuvies skyrius didelis, bet vos ne visą jį buvo okupavę akcijiniai upėtakiai ir lašišos. Menkių nėra. Dorados, jei nebūtų sudėtos ant ledo, sakyčiau vytintos 🙂 Na perdėjau truputį, bet jau tokios padžiūvusios. Galvoju nuvarysiu į supermarketų sostinę, Vilniaus centrą — akropolį. Kuriame žuvies skyrius toks pat kaip mėsos ar sūrio. Šviežios žuvies daugiau ir įvairesnės. Net menkių kelių rušių buvo. Nors menkės jau buvo be galvų (turbūt aišku dėl ko 🙂 ), bet vistiek nutariau pardavėjos atsargiai paklasuti apie jų šviežumą. Pardavėja nedrasiai apsižvalgė ir tyliai pasakė, kad menkės pas juos jau guli 5 dienas. Doradų nebuvo. Nuoširdžiai padėkojęs išėjau. Labai norėjosi pardavėją pagirti ir įrašyti ką nors į pagyrimų knygą, bet pagalvojau, kažin ar ją pagirtų administracija 🙂 Bet vistiek ačiū pardavėjai.
Beliko Rimi. Ir ten radau tuntą doradų, kurios atrodė labai šviežiai ir pasak, pardavėjos, guli tik antrą dieną. Ir iš tikrųjų, žuvų akys skaidrios, neapsiblaususios, jokio pašalinio kvapo, dar neskrostos, negleivėtos, žiaunų dangteliai neatvipę, pačios žiaunos raudonos, negleivėtos, pelekai vietoje, nepadžiūvę — visi šie požymiai rodo, kad žuvis šviežia. Žinoma išdarinėti jas teks namie, bet taip dar geriau, nes galima įsitikinti, kad žuvis tikrai šviežia. Apie tai kaip reikia išdarinėti žuvį skaitykite žemiau 🙂
Vakarienė 4‑iems:
- 3 karališkos dorados su galvomis (arba bet kokia balta žuvis su galva);
- 1.5 kg tikros druskos;
- 1 citrina;
- šviežių arba džiovintų prieskonių (baziliko, čiobrelio, rozmarino — kas kam).
Druskoje žuvį reikia kepti kuo mažiau pažeistą — t.y. turi būti galva, išdarinėta tik per vieną pjūvį. Nes kitaip, druska sugers visą drėgmę ir žuvis taps sausa. Taigi pirmiausia išdarysime žuvį.
Nieko sudėtingo ir visai nešlykštu, todėl bijoti neverta 🙂 Imame žuvį ir peiliu perpjauname pilvą nuo žiaunų iki kl baigiasi žuvies pilvo ertmė (iki skylutės tokios :)) Perpjovę pirštu arba šaukšteliu iškabiname vidų. Geriausia pirštu. Išimam absoliučiai viską, jei reikia pagrandome su šaukštuku. Dar ne viskas. Būtina išimti žiaunas, nes jei jas paliksite, jos mėsai duos kartų skonį. Čia vėl labai paprasta su pirštu tiesiog išstumpti pro vieną (pilvo pusę) ar kitą (išorinę žiaunų) pusę. Išėmus žiaunas žuvį nuplauname. Žvynų skusti nebūtina, nes vistiek skūros nevalgysim. Išvalom visa žuvis. Į skardą pilame druską. Turi būti maždaug pusės cm storis. Suguldome žuvis.
Į žuvų vidų dedam po du griežinėlius citrinos, ir prieskonių (druskos papildomai nededam!). Užklojame žuvis druskos sluoksniu. Galvų ir uodegų užbert nereikia.
Kišame į įkaitintą iki 200 laipsnių orkaitę ir kepame maždaug 40 min. Žuvis jau turi būti pilnai iškepus. Valgome su šviežiomis daržovėmis ir balta duona. Nepamirštam alaus ar/ir balto vyno.
Nustebsite kokia skani žuvis gaunasi. Visiškai nesūri. Sūrumo tiek kiek ir reikia. Visą skardą galima dėti ant stalo ir valgyti iš jos. Druska bus sukietėjusi ir kaip kiautas nusiims nuo žuvies. Tada belieka nuimti skūrą ir valgyti mėsą. Paprasta ir skanu.
Parašykite komentarą