Užtruks — 15 min.
Kodėl žemaitiška? 🙂 O todėl, kad kastinis (kastinys) yra tikras žemaitiškas patiekalas. Ar esate ragavę? Tai yra tarpinis pieno produktas tarp sviesto ir grietinės. Gaminamas iš grietinės ir trupučio sviesto (kada nors tikrai aš jį pasigaminsiu 🙂 ). Ingridientų labai mažai, bet padaryti labai sunku, pirma — reikia nemažai laiko (2–4 val.), antra — reikia fizinės jėgos, trečia — reikia sėkmės. Atsimenu, kai kastinį darydavo mano močiutė. Sukdavo moliniame puode su mediniu šaukštu (privalomi atributai!) kastinį kelias valandas, ir kartais nieks nesigaudavo. Tada pradėdavo viską iš pradžių, ir vėl suka. Svarbiausia sukant kastinį nepersistengti, nes kitaip iš grietinės sumuši sviestą ir kastinis jau nebesigaus, nors ir turėsit skanaus naminio sviesto. Aišku, nesėkmingų sukimų būdavo mažai, o kastinis buvo labai skanus, su česnakais, pipiriukais ir druska. Nepamainomas valgis per pasninkus, prie bulvių ir maltų kanapių (aha, kanapių, bet apie jas kitą kartą). Dabar kastinio galima nusipirkti parduotuvėj. Yra dviejų rūšių ir tikrai labai skanus. Pamėginkit.
O šį kartą siūlau jums, ne receptą, o tiesiog primenu paprastą, skanų lietuviškai žemaitišką patiekalą 🙂 Jei kas nesat ragavę kastinio, tai būtinai pamėginkit — nepasigailėsit.
O kaip jūs valgote kastinį?
- Bulvių;
- šoninės, dešrelių ar kitos mėsos;
- rūgpienio;
- kastinio;
- raugintų agurkų.
Supjaustome mėsą bulves taip kam kiekvienam skaniau. pakepam kol apskrus, įsipilam rūgpienio, atsidarome kastini. Valgome bulves, užsikąsdami kastiniu, užsigerdami rūgpieniu.
Parašykite komentarą