Turbūt galvojat kas tokiu laiku, kai jau nebėra pomidorų gali džiovinti pomidorus? Aišku, dabar jau ne laikas džiovinti pomidorus, o ir aš juos džiovinau vasara, tik receptą dedu dabar. Šie mano džiovinti pomidorai yra viena iš priežasčių, kodėl atsirado ir ši svetainė 🙂 Receptas buvo sėkmingas viename iš Delfio skelbtų konkursų, laimėjo ten antrą vietą, o man — peilius 🙂 Visas vargas (ir elektra 🙂 ) atsipirko su kaupu 🙂
Turint daug pomidorų ir mėgstant džiovintus pomidorus šis būdas yra labai labai tinkamas. Džiovinti pomidorai konservuoti aliejuje gali laikytis ilgai. Turėsit skanių pomidorų net ir žiemą 🙂 Labai gurmaniškas valgis, galima valgyti vienus, užsidėti ant skrebučio, valgyti su makaronais, daryti salotas. Alyvuogių aliejus, kuriame yra konservuojami džiovinti pomidorai bus labai aromatingas ir tinkamas daug kur. Žinoma, darbo daug, pomidorų reikia daug, nors galų gale iš kokių 5 kilogramų nesigauna nė dviejų pilnų puslitrinių 🙂 Tačiau verta.
Kadangi pomidorų šią vasarą turėjome daug, o pirmoji džiovintų pomidorų partija buvo skani, tai džiovintus pomidorus dariau du kartus. Antrą kartą darydamas iš pomidorų pašalinau skystimą su sėklom. Dėlto pomidorai greičiau išdžiūvo, ir gali būti, kad taip bus skaniau (šitų dar neragavau 🙂 ). Jei sugalvosite daryti jūs — sėklas ir skystimą šalinkite.
- Gerai prinokusių pomidorų,
- pora skiltelių česnakų,
- alyvuogių aliejaus (geriausiai tiktų Extra Virgin),
- baltojo vyno acto,
- druskos,
- prieskoninių žolelių pagal skonį (tinka čiobreliai, bazilikai, rozmarinai – kiekvienam pagal skonį).
Džiovinimas
Nuplaunam pomidorus ir paliekam juos nudžiūti. Sausus pomidorus supjaustome vidutinio dydžio skiltelėmis (jei pomidoras labai mažas – daliname jį į dvi dalis, jei didesnis – į daugiau). Skilteles dedam į skardą, prieš tai ją iškloję kepimo popieriumi. Pomidorus pabarstome druska (druskos tiek, kiek beriame pomidorus valgydami žalius), prieskoninėmis žolelėmis. Skardą (arba kelias) pašauname į orkaitę, nustatome maždaug 60–70 laipsnių temperatūrą, praveriame orkaitės dureles ir taip paliekame pomidorus 8–10 valandų, pvz. nakčiai.
Kadangi mūsų orkaitė elektrinė ir pastoviai dirba ventiliatorius, tai visą naktį girdėjosi, kaip džiūsta pomidorai. Reikia dar paminėti, kad visi namai ryte kvepėjo pomidorais 🙂 Reikėtų karts nuo karto patikrinti kaip džiūsta pomidorai – svarbu, kad jie neperdžiūtų, bet kad ir nebūtų šlapi. Pomidoras yra gerai išdžiūvęs, jei jis būna kaip guminis. Pabaigus džiovinti pomidorai labai susitraukia, todėl reiktų nenustebti, kad konservuoti reiks nedidelį pomidorų kiekį.
Konservavimas
Sudžiovintus pomidorus jau turime. Paimame nedidelį puodą ir jame užverdame balto vyno actą (turėtų tikti ir paprastas actas su trupučiu vandens). Kai actas užverda į jį nedidelėmis porcijomis nardiname džiovintus pomidorus. Acte pomidorus palaikome tik keletą sekundžių ir ištraukę dedame tiesiai į išplautą švarų stiklainį.
Tai kartojame, kol baigiasi pomidorai arba stiklainiai. Nuluptą česnaką taip pat panardiname į actą ir dedame į stiklainį kartu su pomidorais. Sudėję viską į stiklainius į juos pilame alyvuogių aliejų. Aliejus turėtų apsemti pomidorus, kuriuos dar truputį paspaudžiame, kad neliktų oro tarpų. Kai viskas padaryta, belieka stiklainius su visu turiniu pasterizuoti. Truputį prisukę dangtelius dedame stiklainius į verdantį puode vandenį ir pavirinam 15 minučių. Belieka gerai prisukti dangtelius ir palaukus bent mėnesį ragauti gurmaniškus pomidorus.
Parašykite komentarą