Kelionė į mano tėviškę — Klaipėdą, o jei dar būti tikslesniam — į Klaipėdos Švyturio alaus daryklą. Švyturys vieną gražią dieną blogeriams suorganizavo kelionę į šią daryklą, nuvežė, viską parodė, papasakojo, pavaišino alumi bei mielėmis, išsklaidė 27 mitus, paneigė 19 gandų. Bet apie viską nuo pradžių.
O pradėti, aišku, reiktų nuo to, kas jau daugeliui yra žinoma, t.y. kad Klaipėda mano gimtas miestas, o ta miesto vieta, kurioje veikia Švyturys — buvęs mano rajonas (arba bent ribojasi su juo). Kadangi darykla yra pačiame miesto centre, tai aš pro ją labai dažnai praeidavau, ir tuo metu (11–15 metų atgal) ta kelionė pro Švyturį mane labai nervindavo. O tai būdavo dėl to, kad labai dažnai iš Švyturio sklisdavo labai nemalonus (bent man), salstelėjęs, šlykštus kvapas (bet iš Klaipėdos mėsos kombinato kvapas budavo dar žiaurenis 🙂 ). Tas kvapas atsirasdavo verdant misą, o šiuo metu jo nebėra, nes įmonėjė sotvi filtrai, kurie t0 kvapo į miestą nebeišleidžia. Kadangi šio kvapo nelikę, iš to kilo vienas iš gandų, kad Švyturio alaus darykla — neveikia.
Aišku be šito gando, buvo vienas dar svarbesnis — svarbiausias mitas — kad alus daromas iš miltelių. Nežinau ar aš jus nuvilsiu, ar ne, bet iš tikrųjų, patvirtinu, kad alus verdamas iš miltelių, ir tuos miltelius be jokio širdies skausmo parodė žinomiausia alaus virėja Lietuvoje Džuljeta Armonienė. Įsivaizduojat?? Jie paima salyklą (daigintus grūdus) ir jį sumala (!!!) — gauna salyklo miltus, kuriuos užpilę vandeniu verda! 🙂 Tikiuos nenusigandote 🙂 Jokios apgaulės, viskas natūralu ir paprasta, jokiu stebuklų, skonio stipriklių, greitintuvų ar putojančių miltelių, tik salyklas, apyniai, mielės, vanduo. Viskas nufotografuota ir užfiksuota. Paspauskite ant nuotraukų, po jomis rasite paaiškinimą.
O apie mieles norėčiau papasakoti daugiau. Visada įsivaizdavau, kad mielės iš kurių verdamas alus — sausos, t.y. milteliai. O kaip matote, iš tikrųjų, tai pačios natūraliausios mielės. Jas Švyturys užsiaugina pats, nusipirkęs tik keliolika gramų iš Vokietijoje esančios mielių labaratorijos. Taip pat įdomus dalykas buvo tas, kad tos pačios mielės yra naudojamos keletui virimų.
Tikiuos kelionė patiko ir jums 🙂 Ar jūs dar turite kokių nors nepaneigtų mitų ar gandų? 🙂
Parašykite komentarą