Užtruksite apie 60min
Šiame recepte, bei ateinančiuose mano receptuose stengsiuos parašyti ne tik tikslų savo receptą, tačiau pridėsiu ir įvairius naudojamų produktų bei gaminimo derinius. Šį apsisprendimą nulėmė mano įgimtas antivegetarizmas (aš nevalgau jokių daržovių išskyrus bulves) bei dažnai labai labai ribotas produktų pasirinkimas Danijoje. Dažniausiai dėl kai kurių, protu nesuvokiamų kainų (pvz: krapų ar petražolių buntelis, kainuojantis 5–10LT ar raudonasis svogūnas, kuris parduodamas tik maišais po 0,5kg ir kainuojantis 5 lt). Mano studentiškas biudžetas negali tempti tokios sunkios naštos, todėl dažnai sukuosi iš padėties su paprastesniais produktais: džiovintais prieskoniais vietoj šviežių, vietoj natūralaus sultinio (kaulai kainuoja apie 15 Lt) naudoju sultinį iš kubelio ir pan… Daugiau įdomybių apie maisto ypatumus Danijoje pridėsiu tolimesnėse savo rašliavose, o dabar – puikios ir natūralios sriubytės receptas. Prieš gamindamas peržvelgiau daugybę receptų, tačiau dauguma jų naudojo miltus ar krakmolą — tokiu atveju gaunas kažkas panašaus į skystą Bechamel padažą su pievagrybiais ir tai man visai nepatiko.Taigi įkvėpimo sėmiausi iš Jamie Oliver recepto, tačiau kelios detalės yra pakeistos ir, žinoma, jokių tirštiklių.
Jums reikės (6 porcijos):
- 500g pievagrybių
- 1l vištienos arba daržovių sultinio
- 100g sviesto
- 1 v.š. aliejaus
- 1 svogūnas
- 2–3 česnako skiltelės
- 100–200ml grietinėlės (geriau riebi)
- Druska, pipirai, žolelės (krapai, bazilikas, petražolės, raudonėlis, čiobrelis – ką turite)
- Pusės citrinos
- Pelėsinio sūrio (geriausiai tinka mėlynojo pelėsio).
Iš pradžių reikia supjaustyti svogūną bei česnaką – nebūtina smulkiai – vis tiek sriuba bus trinama. Į keptuvę pilam šaukštą aliejaus, suverčiam svogūną su česnaku ir paliekame lėtai kepti.Tuo tarpu nuplauname ir supjaustome pievagrybius. Į keptuvę dedam paruoštus grybus, viską apibarstom druska, pipirais, sudedam turimus prieskonius bei įdedam sviestą.
Viską pamaišom, toliau kepam/troškinam ant lėtos ugnies apie 20 minučių. Taip troškinant niekas nepridega, tačiau grybai ilgainiui išskiria savo sultis, kurias reikia nugarinti. Po 20 minučių visa masė turėtų šiek tiek sutirštėti ir beveik nebelikti vandens/sulčių.
Prieš baigiant troškinti grybukus, užkaitinam savo turimą sultinį – jam pradėjus virti, sudedam grybų masę ir toliau verdam 20 minučių. Nuo šio momento prasideda pastovus ragavimas ir prieskonių „derinimas“.
Per šias 20 minučių sultinys pasisavins visą „grybų troškinio“ skonį, šiek tiek nugaruos bei pradės minimaliai tirštėti. Jei grybus pjaustėt labai stambiai, gali tekti pavirinti ilgiau – iki 30 minučių.
Kol verdam sriubą, puikus metas išsiplauti indus, susitvarkyti virtuvę ir paruošti sriubos pagardą iš citrinos. Sutarkuojam pusę citrinos žievelės (svarbu netarkuoti baltos dalies, nes ji suteikia daug kartumo), įspaudžiam pusės citrinos sultis bei įdedam šiek tiek druskos ir pipirų. Iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti labai keistas derinys, tačiau šis rūgštus pagardas tikrai paįvairina sriubos skonį gerąja prasme, juolab, kad grietinėlė natūraliai pasaldina sriubą. Baigus ruošti citriną, metas sutrinti sriubą. Aš tai dariau du kartus – pirmą kartą sutrynęs, virinau sriubą dar kelias minutes ir pertryniau antrą kartą – taip išgaunama vientisesnė, kreminė struktūra. Jei turite galingą trintuvą, manau užteks ir vieno karto. Pabaigai į neverdančią sriubą (kad nesutrauktų) pilame grietinėlę. Pilkit pagal skonį – jei norisi švelnesnės sriubos skonio pilkite daugiau. Aš naudojau apie 150ml.
Į paruoštą sriubą įberkite šiek tiek šviežių kapotų prieskonių, smulkiais kubeliais pjaustyto mėlynojo pelėsio sūrio ir užpilkitė 1–2 šaukštelius citrininio pagardo. Sriubą geriausiai patiekti su šviežiai keptais naminiais paplotėliais, bet apie juos kitą kartą 😉
Skanaus!
Patarimai ir variacijos:
- Galima naudoti bet kokius turimus grybus.
- Į pagamintą sriubą labai skanu įdėti pakeptų, nesmulkintų grybų.
- Geriau naudoti ne džiovintus, bet šviežius prieskonius.
- Geltonąjį svogūną galima keisti raudonuoju, tačiau jis suteiks daugiau kartumo.
- Jamie Oliver savo recepte vietoj grietinėlės naudojo Mascarpone sūrį – manau skonio požiūriu rezultatas turėtų gautis panašus, nebent sriuba gali gautis kiek tirštesnė.
Parašykite komentarą